top of page

ZDRAVÉ KRMENÍ

-granule, zelená a sušená strava

Je velmi důležité zamýšlet se nad tím čím vlastně krmíte, neboť zdravé krmení udržuje králíka v kondici a zajišťuje mu dlouhodobí a spokojený život. Z praxe se setkávám s tím, že se mě majitelé ušáků ptají, jak často mají podávat granule. Jsou naprosto šokováni při mém tvrzení, že tuto směs stačí podávat pouze 2x týdně. Když se zamyslíme není na tom nic divného. Stačí se podívat na jejich blízké příbuzné divoké králíky a zajíce. Co je pro ně přirozenou potravou ? 

SENO → BYLINKY → LISTY → VĚTVE → ZELENINA → OVOCE → BEZOBILNÉ GRANULE

Hlavní složkou potravy je seno a traviny. V dnešních obchodech  jsou nabízeny různé druhy granulí, které jsou sice hezky barevné na pohled, ale pro králíka-domácího mazlíka nevhodné. Zrní a s nimi obsažené krmné směsi nejsou vhodné.  V přírodě se jejich divocí příbuzní setkávají s obilovinami pouze na podzim, které jim přinášejí rychlý energetický příjem a tukové zásoby na blížící se zimu. Takže pro našeho mazlíka, toto není přirozenou a vhodnou stravou. Králíček po nich přibírá na váze a dříve či později se dostavují zažívací potíže.

)

Proč tedy opravdu ne obilovinám?

 

Králičí trávení prostě není na obiloviny uzpůsobeno a není schopno je trávit. Mají za následek rychlý příbytek na váze, což se spíše hodí chovatelům, kteří chovají masné králíky a běžně je konzumují. U našich domácích mazlíků se dostavují problémy s trávením. Králíček produkuje větší množství vánoček, měkkých bobků a může se dostavit i samotný průjem. Postupně se ušákům zanáší trávicí trakt, což vede až k předčasné tiché smrti(záleží na citlivosti daného jedince).

Naštěstí jsou dnes na trhu nabízeny bezobilné granulky, které zvířeti nijak neškodí. Jsou sice dražší variantou, ale myslím že každý z nás chce mít doma zdravého, vitálního, aktivního a dlouhožijícího mazlíčka. 

granule.jpg

Na trhu je nabízeno 5 druhů bezobilných granulí (viz foto)

 

- Lisované:

BEAPHAR Nature

JR Farm GRAINLESS

Versele Laga CRISPY PELLETS

 

- Extrudované:

CUNIPIC Alpha Pro

Versele Laga CUNI COMPLETE

Potřebuje králíček granule?

Zkutečným faktem je, že ne. Granule vznikly kvůli snažšímu a pohodlnějšímu krmení a to původně pro králíky určené na výkrm, kteří se dožívají sotva pár měsíců. Pokud tedy králíčkovi zajistíme zdravou a pestrou stravu, která je pro něj přirozená, tak granule vůbec podávat nemusíme. Přirozená strava je vždy lepší, králíček více žvýká, přijímá více vlákniny a přírodních vitamínů, které v granulích nenajdeme. Suroviny používané na výrobu granulí, bývají často odpadní produkty z rostlinné výroby a vitamíny v nich přidané jsou umělé, častokrát ani nevíme co přesně v granulích je. Proto je lepší ušáka krmit tím, co je pro něj přirozené. V sezóně do jídelníčku zařadíme to, co nám roste na zahrádce (zeleninu, bylinky, plody, větve z ovocných stromů). Na zimu si připravíme zelenou stravu v sušené podobě.

66625870_592758354584050_627070516615708

ČÍM TEDY VLASTNĚ KRMIT?

Základ tedy tvoří již výše zmíněné seno, které je bohaté na vlákniku. Vláknina je u králíčků velmi důležitá! Díky ní střeva pracují jak mají a podporují správné trávení. 

  • Vláknina napomáhá vylučování chlupů, které do sebe ušák dostane při každodenní hygieně

  • králík musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky.  Podstatný je přitom i správný pohyb čelistí, který podněcují právě dlouhá stébla sena. Proto by jej měl ušák mít stále plné jesličky. Samotné seno by mělo tvořit 80% jídelníčku! 

 

Jídelníček dále obohacujeme zdravými pamlsky, travinami, listy, větvičkami, zeleninou a občasným ovocem spolu s bezobilnými granulkami. Stále podáváme sušené bylinky a to zejména v zimních měsících, kdy není možnost napást se na čerstvé trávě. Vyhněte se pro oko člověka lákavě vypadajícím směskám, sušenému chlebu, minerálním kamenům, dropsíkům, piškotkům a lepených tyčinek.

granule_nevhodne.jpg

Králíček nechce bezobilné granule jíst

Bohužel to, co je nezdravé i králíčkovi více chutná a přechod na vhodné krmivo může být komplikovanější. Stane se, že začne granule odmítat úplně, ovšem chce to jen vaši vytrvalost. Míchejte staré granule s novými, postupně snižujte dávky nevhodného krmení a nahrazujte jej tím zdravým. Postupem času (týdnů až měsíců) si králíček určitě zvykne. Pokud jasně vidíte, že staré granule králíčkovi působí zažívací potíže (průjem), vyřaďte granule ihned a dávejte pouze seno. Postupně pak zase navykejte na bezobilné granule.

Adult/Junior

V obchodech naleznete od stejné značky krmiva granulky pro mláďata (junior) a pro dospělé (adult). Není vůbec zapotřebí kupovat verzi pro juniory, častokrát bývají dražší a složením jsou téměř totožné s adult. Je tedy možné králíčka po celý život krmit verzí pro dospělé

Čemu se obloukem vyhnout?

Jako první bych začala tzv. dropsy. Ve zverimexu se prodávají v celých baleních i jednotlivě ve tvaru malých mrkviček čí kukuřice. Vzhledově velmi pěkně vypadající dobrůtka, ale pro králíčka velmi nevhodné (obsahují cukr, mléko, azobarviva, mouku olej). Další nevhodnou "pochoutkou" jsou lepené tyčinky, které králíčkovi můžete připevnit ke kleci. Obsahují mnoho obilovin a jsou lepené medem či škrobem. Jako poslední stojí za zmínku minerální kameny, které mají králíčkovi údajně brousit chrup. Faktem je, že tomu tak není. Právě naopak chrup vůbec neobrušují, obsahují mnoho vápníku-zátěž pro ledviny, přispívá k tvorbě písku a močových kamenů v močových cestách, přispívá k zácpám, způsobuje nevolnost, průjem, narušuje střevní mikroflóru..... 

Má rada zní: Nekupujte žádné komerční pamlsky ve zverimexu, raději nasušte králíčkovi něco zdravého.

Krmení mazlíčka/sportovce

Informace se týkají králíčků-domácích mazlíků. Ušáci chovaní doma, tráví většinu času odpočinkem pod jídelním stolem, párkrát denně oběhnou obývak, nebo se natáhnou pro jabloňovou větvičku. Mají tedy nízký energetický výdej a toto krmení jim prospívá. Králíčci věnující se králičímu hopu a pravidelným tréninkům mají naopak vysoký energetický výdej. Proto je vhodné jídelníček občasně zpestřit například ovesnými vločkami. To samé může platit i pro březí a kojící samice.

Jak poznám kvalitní seno?

Dobré seno obsahuje byliny a kvetoucí rostliny, stejně jako ruzné druhy travin a listy, květy a souplodími, které jsou i v suchém stavu rozpoznatelné. Seno má zelenavou barvu, není zažloutlé ani šedé. Vydává příjemnou aromatickou vůni. Pochází z chemicky neošetřovaných luk. Získat kvalitní seno je čím dál tím víc těžší. Intenzivně využívané louky jsou tak často koseny a hnojeny, že se na nich nevyvíjí správné bohatství různých rostlin, ale pouze čistý travnatý porost. Obchody s chovatelskými potřebami nabízejí seno balené v pytlích.  Doporučit tak mohu firmu Plavnická s.r.o. Jedná se o BIO seno, které pochází z ekologického zemědělství. Navíc je vše baleno v praktických kartonových bednách, na rozdíl od vměstnaných sen v igelitovém pytli, které najdete ve zverimexu.

Nekvalitní seno silně práší a dráždí tím dýchací cesty králíka. Staré seno je chudé na živiny a pro králíka ne tak chutné. Pozor na seno, které je navíc ještě vlhké, nahnilé nebo dokonce plesnivé. S nim zásadně nekrmit, může to vést k těžkým zažívacím potížím s průjmy, nadýmáním a kolikami.

 

66760801_1324888367674510_73351631134041

Králíci hlodají

Zakrslý králíci potřebují pořád něco k ohlodávání, aby se jejich stále dorůstající chrup (stoličky) obrušoval. Zoubky se obrušují zejména při konzumaci sena vzájemným třením o sebe. Jako další doplněk se hodí větvičky, především s pupeny, nebo prvními jemnými lístečky výborně uspokojují tuto potřebu. Zavěste větvičky o něco výše v kleci, aby si králík musel tuto radost trochu odpracovat. Takové protahovací cvičení je dobré proti dlouhé chvíli i pro kondici vašeho králíka. Mladé jemné větvičky králík spořádá celé, ty silnější ohlodává tak dlouho dokud nezbude světlé dřevo uprostřed.

Nejoblíbenější jsou větvičky z lísky, habru, olše, vrby, lípy, jasanu a zejména ovocných stromů. Vhodné jsou i mladé, zelené výhonky jehličnanů (borovice, jedle, smrk..), nebo větvičky z drobných keřů (rybíz, angrešt, růže, borůvčí..).

Do klece můžete k ohlodávání umístit také neopracované prkno (smrkové nebo lipové). 

Nepodávejte zmražené, nebo postřikované větvičky. Ze stromu ustřihněte zahradnickými nůžkami vždy 1 až 2 větvičky. Pozor na peckoviny typu višeň, meruňka, broskvoň, višeň. Obsahují kyanogenní glykosidy, které se přeměňují na jedovatý kyanid.

Chléb jako zabiják

Veškeré pečivo obecně chápejte jako jed. Problém je hlavně v nevhodném složení. Nejhorší je škrob, hned za ním jsou živočišné tuky a spousty éček. Škrob ve střevech pomalu kvasí, králíčka nadýmá a vytváření ideální podmínky pro patogenní mikroflóru a tím i náchylnost k nemocem a parazitům, kterým vytváří ideální živnou půdu. Postupně ničí zdravou střevní mikroflóru a dostavují se problémy se střevy (průjmy, zácpy, křeče). Časem může dojít až k samotné zástavě peristaltiky (pohybu) střev, s tím  je spojené odmítání potravy a pomalý úhyn zvířete. Pokud se peristaltika zpomalí, lehce dojde i k úplnému ucpání střev (př: chlupy, které by normálně při dostatku vlákniny a správné činnosti střev odešly z těla ven, zůstávají uvnitř střeva).

Dochází i k oslabení celkového zdraví, zvířeti klesá jeho imunita která ve střevech tvoří 70%.

Dalším špatným projevem při přijímání pečiva je náhlý příbytek na váze, vnitřnosti se postupně obalují tukem. Co se týče několikrát diskutovaného tématu, že chléb chrup obrušuje, tak nikoliv. Naopak, u zvířete s nevyrovnanou stravou dochází ke křehkosti, až deformaci chrupu. Znovu zdůrazním, že k obrusu je potřeba zajistit králíčkovi stály přísun zejména sena, či větviček. Ke všem těmto mínusům je ještě třeba zmínit plísně, které vznikají při sušení přibližně 2.-3.den a jsou okem neviditelné. Samotné plísně-mykotoxiny po sežrání ušákem , jsou schopny škodit dalším orgánům.

Senné Granule

Granulované seno, je dobrým doplňkem stravy. Svým dospělým ušákům dávám bezobilné granule 2x týdně (vše se samozřejmě doplňuje bylinkami, listy, travinami a samotné seno je stále na prvním místě). Častokrát jsem se setkala s tím, že moji mazlíci loudili po něčem podobném, jako jsou právě granule. Vymyslela jsem proto elegantní řešení ve formě senných granulek. Mezi výrobci, jsem objevila granule od firmy Plavnická s.r.o., které splňovaly mé podmínky. Senné granule jsou vyrobeny z čistého sena bez pojiv a konzervantů. Díky lisování seno v granulích obsahuje více energie v menším objemu než klasické seno. Obsah několikrát zmiňované, důležité vlákniny je úžasných 31%. Nutné je však zmínit, že granule nelze podávat pokud ušák nepřijímá klasické seno v potřebné míře.

67087303_715586165533091_307396307362355
bottom of page