top of page

KRÁLIČÍ DOMOV

KLEC

Velmi důležitá je prostorná klec. Doporučené rozměry jsou alespoň 100cm a větší. Nejlepší jsou ty, u kterých lze půlku klece odklopit směrem nahoru, aby si králík mohl sám vyskočit. Rovněž je výhodná odklápěcí střecha, díky které se do klece lépe dostanete a usnadní vám čištění. Králík má rád světlo a čerstvý vzduch , nesnese však přímé sluneční světlo , nebo bezprostřední blízkost topného tělesa. Proti škodlivému  průvanu a chladu od podlahy jej můžete ochránit vyvýšeným umístěním klece , například na tenké matraci.

66916156_657050551426335_523549834278757

ohrádka

V poslední době upouštím od klecí a doporučuji dřevěné ohrádky. Jsou prostornější a králíčkovi poskytují pocit volnosti. Častokrát samotné pořízení ohrádky vyjde levněji, než plastová klec a esteticky vypadá mnohem lépe.

Mnoho majitelů našich odchovů mají později králíčka úplně volně. Jsou to totiž velmi šikovná zvířata, která se naučí chodit na toaletku. Postačí pak pouze koutek s miskou, napáječkou a záchodkem. Pokud tak učiníte, je nutné byt zabezpečit a veškeré kabely a květiny zaopatřit. Níže přikládám několik inspirací, jak takové bydlení v ohrádce, může vypadat. 

toaletka

Králíček je velmi čistotný a naučit ho na záchodek není vůbec žádná věda. Zvíře chodí vykonávat potřebu do jednoho z rohů klece a právě na toto místo umístíte záchodek, který naplníte peletkami či vodou. Ze začátku je vhodné umístit toaletku pod seník, neboť králíci často vykonávají potřebu právě při jídle. Lepší jsou tzv. záchodky s roštem. Výhoda je v tom, že králík nesedí ve znečištěném stelivu a vyhnete se tak možným otlakům. 

miska

Miska na krmení by měla být především stabilní, snadno omyvatelná a odolná proti ohryzání. Výborně se hodí těžké misky z pálené glazované hlíny či z kameniny. Plastové a nerezové misky se snadno překlopí a králík je ohryže. Mladým králíkům dejte nejprve malou misku, protože si rádi sedají dovnitř a znečišťují  misku trusem a močí.

jesličky

Denní dávku sena je nejlepší králíkovi umístit do jeslí připevněných na drátech klece. Musí-li se králík trochu natáhnout, aby na seno dosáhl, dělá mu to jen dobře a pohyb ho udržuje v kondici. Seno položené na podlaze klece se příliš rychle ušlape a znečistí.

napáječka

Čerstvou vodu musí mít králík každý den. Nejvhodnější by bylo mu umístit do klece napáječku, která se zavěšuje na dráty klece. Zvolte nejlépe niplovou láhev, díky které voda neodkapává do klece.

přepravka

Přepravka se báječně hodí na krátké cesty k veterináři, či delší převozy například na chatu. Na delší cesty doporučuji pořídit klasickou přepravku pro malá plemena psů a koček.

dřevěný domeček

Divocí králíci obývají nory  a také  zakrslíci se cítí bezpečně, mají-li se kam schovat. Zpočátku stačí pevná  krabice  z tvrdého papíru bez podlahy, do jejíž stěny vyříznete otvor jako vchod. Chcete-li svému králíčkovi pořídit trvanlivější bydlení, potom si můžete vybrat z dřevěných domečků. Domek z neopracovaného masivního dřeva, nebo překližky je pro zvíře vhodný a přirozený.

hračka

 

Jednou možností, jak zabavit ušáka ve vaší nepřítomnosti je pořídit mu hračku. Dnes ve zverimexu naleznete mnoho druhů jak slaměných, tak dřevěných hraček například váleček s rolničkou. Častokrát je zabaví i kousek jabloňové větvičky k ohlodávání, či smrková šiška.

Podestýlka

Jak už bylo výše zmíněno, králíček se může snadno naučit na toaletku a úklid klece vám pak zabere pouze několik minut. Ovšem, aby jste mu usnadnili pochopení, že potřebu má vykonávat pouze do záchodku, použijte následující postup:

Na podlahu celé klece dejte starý koberec, nebo protiskluzovou podložku (takové jako se prodávají do koupelen). Jediná měkká podestýlka bude právě v záchodku a to v podobě peletek, či vody. Dříve se požívala jako podestýlka například sláma, či piliny. Králíček je pak z celistvé podestýlky po celé kleci zmatený a bobkuje naprosto všude. Ovšem díky měkké podestýlce, která se nachází pouze v záchodku, lépe pochopí kam má vykonávat svou potřebu. Díky tomu, pak může být neomezeně puštěný po bytě, aniž by nadělal škodu. Za sebe mohu doporučit přírodní pelety Premium Pellets, které jsou vyrobeny pouze ze dřeva. Nenachází se v nich žádná pojiva, či lepidla. Králičí bříško je tak i při nechtěném pozření plně chráněno.

IMG_7346.JPG

VÝBĚH V BYTĚ

   

Komu záleží na trvalém zdraví králíka , měl by mu dopřát výběh v bytě každý den. První výlet by se měl konat, až když si u vás králík zvykl. Králíček je zvířátko velmi náročné na prostor. Pokud mu nedopřeje možnost se pořádně proběhnout, jistě vám to dá najevo.

Při výběhu je třeba dbát na některá preventivní opatření .

  • v místnosti by neměly být cenné koberce ani hodnotný nábytek. Králík by je mohl znečistit a ohlodat

  • na parketách nebo linoleu to králíkovi klouže,  na studené dlažbě by mohl králík nastydnout, alespoň z části ji pokryjte kobercem

  • elektrické vedení musí být mimo dosah, králíci se do něj s chutí pustí a mohou dostat smrtelnou ránu

  • králík vám může vběhnout přímo pod nohy , choďte proto velmi opatrně

  • dveře otvírejte i zavírejte pomalu, zvíře se za nimi může schovávat a mohli by jste jej přiskřípnout

  • také jedovaté pokojové rostliny musí být z dosahu králíka

  • klec nechte otevřenou a do místnosti navíc postavte ještě jednu, či více toaletek

JAK VÝBĚH ZAJÍMAVĚ ZKOMPROMITOVAT ?

  • z chovatelských potřeb: můstek z březového dřeva , korková dutina (na prolézání, vyskakování, schovávání)

  • ze zahrady/lesa: kousek kmene stromu (zvýšené místo na sezení)

  • stromek plný pochoutek: tady králíkům nutím, aby se trochu namáhali a dosáhli na zdravé pochoutky

  • koš z vrbového proutí osázený trávou, pampeliškou nebo bylinkami

  • jako nádobu na hrabání můžete použít kočičí záchod s rozšířeným okrajem a naplnit ho pískem, nebo směsí písku a hlín (nepoužívejte hnojenou hlínu pro pokojové rostliny)

64567095_1121936551332700_39387389288985

VÝBĚH NA ZAHRADĚ

 

Na zahradě a to i docela malinké  se králík cítí nejlépe. Tedy může neomezeně okusovat čerstvou zeleň a hopkat i běhat okolo. Pobyt na čerstvém vzduchu otužuje zdraví a i srst zvířat krásní. Takový výběh bez dozoru může ovšem snadno skončit výletem bez návratu. Lepší je, když někde v polostínu postavíte pro králíka ohrádku. Ideální je ohrádka skládací, ze shora krytá sítí, nebo pletivem či stříškou. Občas zkontrolujte, zda se králíci nesnaží pod ohrádkou podhrabat a prorazit si tak cestu ke svobodě. V takovém případě by jste měli pokrýt zem pletivem s velkými oky a pevně je spojit se stěnami .

Důležité je však zmínit, že čím více času s králíčkem strávíte, tím větší si vybudujete důvěru. Později tak možná budete moci králíčka pouštět po zahradě zcela volně, podobně jako to máme se staršími králíčky my. Pokud je chceme dostat zpět domů, přiběhnou na zavolání. Níže si můžete prohlédnout jeden z našich králičích výběhů, který denně ušáci využívají. Zájemci o naše odchovy se na výběh mohou podívat při osobní návštěvě a načerpat tak inspiraci. 

Králičí výběh

Králičí výběh

Přehrát video
bottom of page