top of page

KASTRACE

Kastrace je odstranění pohlavních orgánů. U samce se jedná o varlata a v případě samic jsou to vaječníky spolu s dělohou.  Pro dobrého veterináře je kastrace téměř banálním zákrokem a pár těchto typů, by mělo vás a vašeho chlupatého mazlíčka připravit.

PROČ KASTROVAT?

Králíčci jsou společenští tvorové. Pokud chováte pouze jednoho, tak to neodpovídá přirozenosti jejich druhu. V přírodě se běžně setkáte s králíky, kteří žijí ve skupinách. Toto jim samozřejmě vyhovuje, protože lépe než s člověkem, si vždy bude nejvíce králík rozumět se svým vlastním druhem. Pokud je soužití bezproblémové, máte vyhráno, když však ne...

Jak toho docílit, bez náhodných rvaček či nečekaného zabřeznutí? Nabízí se kastrace. Kastrace usnadňuje soužití králíků, domácí chov obecně a má také preventivní účinky na zdraví (rakovina).

Je kastrace život ohrožující?

Pokud je kastrace provedena včas s ohledem na stáří zvířete a králíček nemá žádné přidružené nemoci, tak u dobrého veterináře se jedná o téměř banální zákrok. Není tedy důvod k přehnaným obavám, ikdyž samozřejmě každá operace i sebemenší, je rizikem.

Jaké jsou výhody kastrace?

  • lépe se snášejí se svými druhovými kolegy

  • nemají potomky

  • jsou více čistotní

  • jsou vyrovnanější ve svém chování vůči člověku

  • samečci méně značkují a zapáchají

  • žijí zdravěji a déle

  • zapříčiníte pravděpodobné rakovině dělohy či varlat

  • utišíte stále se opakující říji a falešnou březost

Kdy kastrovat?

Samečci mají kastraci poněkud jednoduší a mohou se kastrovat ihned po sestoupení varlat do šourku (10.-12.týden). Většina veterinářů však doporučuje počkat s kastrací do 4.-5. měsíce.

Samičky je možné kastrovat po dosažení pohlavní dospělosti (cca 5.měsíc).

JAKÉHO VETERINÁŘE SI MÁM VYBRAT?

Důležité je zvolit veterináře, pro kterého je kastrace běžnou denní rutinou a je specialistou ve svém oboru. Pokud se kastrace vet jeví komplikovaná, trvá na zbytečně dlouhé hospitalizaci, odmítá použít inhalační narkózu, či ji chce kombinovat s injekční, nejedná se o dobrého veterináře.

Jihočechům mohu doporučit MVDr. Predigera.

PŘEDOPERAČNÍ PŘÍPRAVA (doma u vet.)

Vhodné je preventivní předoperační vyšetření včetně krve a to zejména u starších jedinců (cca od 5.roku) a rizikových pacientů. 

Před samotnou kastrací není dobré, aby byl králíček lačný. Ušáci neumějí zvracet, takže hladovka je naopak nevhodná a zbytečná.

 KDY NEKASTROVAT?

  • když je králíček nemocný a jeho imunita je oslabena

  • králíček je příliš starý

  • pokud je jeho soužití s druhým králíčkem bezproblémové

  • králíček není agresivní a nepodléhá hormonálním změnám

    ​(v případě samiček bych doporučila kastraci vždy, zvláště při opakující se falešné březosti, je kastrace více než vhodná).

Proč inhalační narkóza?

Jedná se o dražší metodu, avšak bezpečnější. Injekční narkóza zatěžuje celý organizmus včetně srdíčka a malá zvířata ji snášejí mnohokrát hůře. Nejen, že nastává problém s  následným probouzením králíčka a jeho rekonvalescencí, ale veterinář snadno neodhadne potřebnou dávku pro organizmus, což může mít fatální následky.  Z tohoto důvodu se opravdu vyplatí připlatit si. Po inhalační narkóze se králíček probírá téměř okamžitě poté, co dostane kyslík. Nutno ještě podotknout, že vám veterinář nikdy nesmí předat králíčka, který není probuzený! 

Průběh

KROK ZA KROKEM

U samečků je zákrok poměrně rychlí. Varlata se vyjmou pomocí malého řezu na šourku. Operace samotná trvá  zhruba 10 – 15 minut. U samičky je operace mnohem náročnější, proto trvá přibližně 2 x déle. Dnes je u samiček možné vynětí pohlavních orgánů, díky laparoskopické kastraci, kdy se vše provádí za pomoci dvou vstupů. Nemusí se tedy přistupovat k řezu.

Vhodné je použití vstřebávacích stehů, oproti klasickým není potřebné jejich vynětí a králíček tak nemusí absolvovat další zbytečnou cestu k vet. Dalším pozitivem u těchto stehů je to, že si je ušáci nevykusují. 

Nevhodný je rovněž hliníkový sprej, který si králíci z rány olizují.

Fotografie vlevo - kastrace samičky

Fotografie vpravo - kastrace samce s rakovinou

Za poskytnuté fotografie děkuji MVDr. Mráčkové

JAKOU VÝBAVU LÉKŮ SEBOU DOSTANETE DOMŮ?

Spolu s probuzeným králíčkem si sebou jistě přinesete i pár léků. V první řadě jsou to analgetika, tedy léky proti bolesti. Nejčastěji je to Meloroxal či Metacam, který se užívá většinou po dobu čtyř dnů 2x denně. Nutné je však zmínit, že králíček, který druhý den po kastraci aktivně běhá, baští i bobkuje, nepotřebuje další zbytečnou dávku analgetik. Pokud nejsou nezbytné, tak naopak zbytečně zatěžují játra, ledviny i střeva. Nemluvě o zbytečném stresu kvůli jejich podávání. To samé platí i pro Degan na podporu trávení.

Někteří veterináři podávají preventivně antibiotika, která však nejsou nutná, pokud kastrace proběhla bez komplikací.

DOMÁCÍ PÉČE PO KASTRACI

Králíčka je nutné přepravit do klidného prostředí domácnosti, na které je zvyklí. Pooperační hospitalizace, je tedy zbytečná. Králíček se musí po zákroku co nejrychleji rozjíst, čehož nejlépe dosáhnete vy sami v domácím prostředí. 

Doma si pro králíčka připravte jeho oblíbené dobroty. Nejlépe čerstvou meduňku, mátu, bazalku, trávu...

 

Je jasné, že ušák po zákroku většinu času prospí. Snažte se však sami co hodinu králíčkovi strkat před čumák něco dobrého, aby se co nejdříve rozjedl. V první řadě je ale vždy důležitý odpočinek a teplo, rozjíst by se měl nejdéle 24h po operaci, to samé platí pro stolici.

Doporučuji na prvních pár dní překrýt bříško prodyšným obvazem, zvláště u nevstřebatelných stehů se stává, že má králíček tendenci stehy vykusovat. Nikdy však nedávejte nákrční límec! 

KRÁLÍČEK NECHCE JÍST

Jestliže králíček odmítá jakoukoliv potravu, je zapotřebí jednat a králíčka dokrmovat. Nejlépe se osvědčilo instantní seno, pokud jej však doma nemáte, snadno si poradíte. Nejlépe bezobilné granulky smíchejte v mixeru spolu s vodou a doplňte čerstvými bylinkami.

K dokrmení dobře poslouží stříkačka.

Pokud to není nutné, tak kontroly druhý den nejsou zapotřebí, protože stres z převozu by mohl celou situaci ještě zhoršit.

Vhodné je podání dalších analgetik, pro jejich vydání nepotřebujete králíčka brát sebou.

MÁM KRÁLÍČKOVI RÁNU MAZAT?

Ránu většinou není potřeba ničím navíc mazat, hojí se sama a velmi rychle. Další manipulace a přetáčení králíčka do vynucené polohy by mohlo celému stavu jen přitížit. Jestli ranka strupovatí je vhodné mazat například odvarem z řepíku. Snažte se vyhnout chemickým mastem (bepanthen), které si králíček z bříška slíže. Na fotce můžete vidět postup hojení operační rány. 

Zdroj fotografie: Katka Prušková

81351950_827805174336852_262013861417189

NA KOLIK MĚ ZÁKROK VYJDE?

Celý zákrok včetně medikace by vás měl stát přibližně 

1 000-2 000kč, cena se však může lišit dle místa bydliště. 

V případě potřeby krevních testů, by vás toto vyšetření mělo vyjít na 800-1000kč.

KDY MOHU U KRÁLÍČKA POZOROVAT ZMĚNY V JEHO CHOVÁNÍ ?

Se změnou chování nemůžete počítat ihned. Hormony jsou schopny vyprchávat z organizmu i nadcházející

2-3 měsíce. Proto musíte být trpěliví.

KDY MÁM KASTROVANÉHO KRÁLÍČKA SEZNÁMIT S DRUHÝM KRÁLÍČKEM ?

S nejvíce bezproblémovým soužitím se setkáte u kastrovaného samečka spolu s kastrovanou samicí. Vhodné je, aby kastrací prošli společně ve stejnou dobu. Kdy je však společně znovu seznámit ? V případě samců musíte být velmi obezřetní, protože zůstávají plodní i nadcházející 2-3 týdny. 

Jestli jste podstoupili u samečka brzkou kastraci    (10-12 týden), tak je pravděpodobné, že sameček neměl dostatek času, aby se stal plodným. I přesto bych však doporučila preventivně oddělit.

Opětovné, pomalé seznámení proveďte na místě, které je pro oba králíčky neznáme (např.  zadní sedačka v autě)

bottom of page