top of page

TĚLESNÁ PÉČE

Králíček o svou srst pravidelně pečuje, proto jej nekoupeme, ani neošetřujeme jinými přípravky a to opravdu nikdy.

SRST

Králík o svou srst pravidelně a důkladně pečuje pomocí jazyka. Během výměny srsti (línání), která u králíků chovaných doma může trvat i několik měsíců, by jste měli pravidelně králíčka kartáčovat, aby se staré odumřelé chlupy uvolnily. Kartáčování slouží i jako masáž, zlepšuje prokrvení kůže a tím podporuje rychlejší růst srsti. Někteří zakrslíci si kartáčování tak užívají, že se jim to líbí téměř jako hlazení.

Zakrslíci se srstí normální délky je nejlepší kartáčovat měkkým přírodním kartáčem, nebo rukavicí s gumovými hroty.  Dlouhosrsté králíky angorské nebo králíky jamora , jejichž srst má sklony k zplstnatění . By jste měli každý den kartáčovat speciálním kartáčem s kovovými zahnutými zuby.

Během línání je dobré obohatit jídelníček o slunečnicové, či lněné semínko. Obsahují oleje a pomáhají králíčkům s pomalu vylínávající srstí.

STŘÍHÁNÍ DRÁPKŮ

 Divocí králíci mají na tlapkách silné drápky, které neustále dorůstají. Divoký králík své tlapky používá především jako nástroje k hrabání, jimiž v zemi hloubí dlouhé systémy chodeb a navíc vyhledává chutné hlízy. Přitom se drápky obrušují. Zakrslý králík se však doma pohybuje na měkkém koberci v kleci a na trávníku při výběhu v zahradě. Nemá příležitost hloubit nory, a tak drápky dorůstají rychleji, než se mohou přirozenou cestou obrušovat. Nakonec se přerostlé drápky stáčejí srpovitě dovnitř, čímž se prsty při došlápnutí deformují a chůze způsobuje králíkovi bolest. Tak daleko to ale nesmíte nechat zajít !

Pokud se při kontrole drápky stáčejí dovnitř více, než je jejich přirozený tvar,  musíte je neprodleně ostříhat. Stříhání drápků by jste si měli nejdřív ukázat od odborníka (zvěrolékaře, nebo chovatele) .

Uvnitř drápů procházejí cévy a nervová zakončení. Ty nesmíte poranit, jinak bude zvíře krvácet a trpět bolestí. Pokud se tak přece stane, ránu vydezinfikujte.

černá-linka-střihu-kopie.jpg

postup:

KONTROLA CHRUPU

Zuby se brousí přirozeným třením o sebe, hlavně při konzumaci  sena. Dalším vhodným doplňkem jsou větvičky. V žádném případě nedávejte králíčkům mylně označované "brousící" minerální kameny, jsou velmi nevhodné. Králíčci, kteří bývají zdrženlivější při konzumaci sena trpí nejčastěji kolem 4.-5. roku života na háčky, které se objevují na stoličkách. Zoubky se pak musejí obrušovat v inhalační narkóze, příjem sena je tedy nezbytný pro zdravý chrup zvířete. 

Přední zuby (řezáky)  králíkům neustále dorůstají, ale při správném krmení se také přirozeně obrušují . Jinak tomu je, pokud má králík vrozenou vadu postavení chrupu .

 V takovém případě zuby na sebe správně nedoléhají a rostou tak dlouho, až králík nemůže příjmat potravu. Aby nezemřel hlady, musí zuby pravidelně zkracovat zvěrolékař v inhalační narkóze. Zdravému králíkovi by jste měli chrup kontrolovat, aby jste včas zabránili případným problémům.

kralik_otlaky08.jpg

OTLAKY

Otlaky jsou častým problémem králíčků chovaných doma. Nejčastěji se objevují na patě, kde postupně dochází ke ztrátě ochlupení a následnému otlačení kůže, která může krvácet.

Příčinou je příliš tvrdá plocha, po které se králíček denně pohybuje (dlaždice, plastové dno klece...), nebo i zdravotní potíže jako je artróza, úrazy páteře či obezita.

Po nalezení přesné příčiny je nutná léčba. Nejlepší je postižená  místa mazat rostlinnými oleji lisovanými za studena (pupalový, konopný, kokosový, panenský), nebo dalšími přírodními produkty jako je například med. Nikdy nemažte chemickými mastmi typu indulona, vazelína aj. Otlaky se snažíme udržovat stále mastnými.

Hojení můžeme podpořit úpravou prostředí (měkké deky po kleci, wc s roštem, dostatek pohybu). Rovněž skvěle pomáhají i "ponožky"- obvázaní namazaného místa.

bottom of page