top of page

PŘED KOUPÍ

-základní otázky

Ráda by jsem vám přiblížila soužití králíčka v domácnosti, jakožto domácího miláčka. Zodpovím vám ty nejčastěji Vámi pokládané otázky a společně si řekneme o všech jak pozitivních, tak negativních faktech, se kterými se zaručeně v přítomnosti ušáka setkáte. Realisticky se podíváme do zákulisí zverimexů, výběre chovatele, aby vše vedlo ke spokojenosti vaší i nového ušatého kamaráda.

Jak dlouho žije králíček?

Při správné péči, jejíž základ je hlavně ve zdravém krmení, se králík v průměru dožívá 7-10 let v závislosti na zdravotním stavu. Není výjimkou, že se setkáte i s králíčky staršími. Z toho vyplívá, že si pořizujete mazlíka na opravdu dlouhou dobu a jeho pořízení je zapotřebí zvážit s celou rodinou.

Králík a zápach

Králíček je velmi čistotné zvíře, které se lehce naučí vykonávat svou potřebu do toaletky. Na vás jako majiteli, je pravidelný úklid klece a měnění steliva v záchodku. Pokud jste schopni toto zajistit nemusíte se obávat zápachu. U králíčků se v oblasti genitálu nacházejí tzv. pohlavní koutky, které u samců hlavně v období říje mohou zapáchat. Ovšem i toto je řešitelné čištěním pomocí vatové tyčinky s mokrým koncem.

Králíček jako osobnost

Jsou to velmi společenská zvířata, která však mají ráda svůj klid. Většinu dne proleží a aktivní bývají až v nočních hodinách. Nemají rádi hlasité zvuky a nerespektování jejich odpočinku. Rádi si přijdou pro pomazlení sami, kdy vyskočí k vám na pohovku a nechají se dlouze hladit. Pokud budete respektovat jejich potřeby, tak jsou ochotni věrně asistovat při každé vaší domácí práci a provázejí vás na každém kroku, podobně jako je tomu u psů. Zvířátko je to velmi náročné na prostor a pokud mu nedopřejete dostatečný výběh, umí to dát najevo. K závěru bych řekla, že co králíček, to jiná osobnost a jiný temperament. Na vás je odhalení toho správného přístupu, který bude vyhovovat na obou stranách.

Jakého králíčka si mám vybrat?

Zakrslí králíčci se dělí dle plemene a typu srsti. Záleží na vašem vkusu, mezi jakým si zvolit. Pokud by jste si vybrali dlouhosrsté plemeno jako je například Teddy, tak je potřeba počítat s pravidelným vyčesáváním. U krátkosrstých plemen stačí vyčesávat v období línání. Měli by jste se také rozhodnout mezi klasickým zakrslým králíčkem (ouška nahoru) a zakrslým beránkem (ouška dolu). Rozdíl u zakrslého beranaXzakrslého králíčka je zejména ve velikosti. Beránci mají váhu větší (dle standartu 1,5-1,75) a klasičtí zakrslíci nižší (dle standartu 1,0-1,25). Obecně se tvrdí, že beránci bývají milejších povah. Dovolím si však tvrdit, že vždy záleží na osobnosti a temperamentu daného jedince.

Je králíček vhodný pro mé dítě?

 

V přítomnosti králíčka, je zapotřebí chovat se velmi rozvážně. Nikdy nevíte, kdy se rozhodne přeběhnout obývák a přimotat se vám pod nohy. Prudké pohyby či hlasité zvuky zvíře děsí a nezmůže se na nic jiného, než na vystrašený přítisk k zemi. Rozhodně nevydrží nehybně ležet v náručí a nenechá se tahat po obýváku jako kotě (jejich zvedání jim připomíná lov dravcem, za což vás může odměnit pěkným kopancem). Záleží na ratolesti v jakém věku, je schopno respektovat charakter a potřebu zvířete. Osobně si myslím, že dítě je na toto připraveno po dosažení 10. roku. Dříve pořizujete ušáka především sobě a veškerá péče je na vás. Myslete i na období puberty, kdy dospívající ztrácí ve většině případů o králíčka zájem. Doporučím i preventivní vyšetření týkajících se možných alergií jak na králičí srst, tak podestýlku, seno aj.

děti.png

Samečka, nebo samičku?

Právě výběr pohlaví je stálou otázkou kolem které, kolují různé fámy a vždy se najde zástupce pouze samiček, či naopak. Obecně se tvrdí, že samečci bývají klidnějších povah, myslím si však, že vždy záleží na povaze daného jedince. Najít se tedy dají jak "zlobiví" samečci, tak samičky. Ve svém chovu se vždy snažím vybírat potenciální rodiče s milými a kontaktními povahami, aby tak byla větší pravděpodobnost i u jejich mláďat.

Sameček 

Samci bývají většinou většími mazlíky. Oproti samičkám nepodléhají až tak hormonálním změnám. V období říje i mimo ni se však může stát, že králíček začne značkovat. Ti velmi šikovní vám jsou schopni nově vymalovat.

U samečků se samozřejmě projevuje i přirozený pud páření, nastane to, že kolem vás začne sameček kroužit a "bručet".  V některých případech je schopen vrhnout se po ruce, či noze a vesele vás začne obskakovat. Pomoci si můžete "milenkou" ve formě plyšáka, čehož králíček určitě využije. Mohu vás ale uklidnit, že vše je řešitelné kastrací, která je vhodná jak pro vás (uklidnění ušáka), tak i pro zvíře (zdravotní potíže-rakovina).

Samička

Jak už bylo zmíněno, samice podléhají hormonálním změnám a jsou tak i náladové. Své teritorium si jsou schopny střežit více, než samečci a občas se objeví i v menší míře značkování, není to tedy problémem pouze u samců. V období říje mohou trpět falešnou březostí, kdy si skutečně postaví hnízdo z vlastní srsti a jsou přesvědčeny o existenci mláďat. S tím je samozřejmě spojená i agrese v domnění střežení svých potomků. Vše je opět řešitelné stejně jako u samečků kastrací, kterou bych doporučila hlavně ze zdravotních důvodů. Ještě je zapotřebí podotknout, že falešná březost se může objevovat opakovaně a případné připuštění samičky neodvrátí stále se opakující "falešku". Jediným osvědčeným řešením, je tedy stále kastrace.

Kombinace pro vhodné soužití

Snad nejhorší možnou kombinací je samečekXsameček. Samečci bývají velmi temperamentní. Ten více dominantní,  je schopen šikanovat druhého a dochází tak i k soubojům, které mohou snadno skončit nepříjemným zraněním. Samozřejmě slabší sameček trpí nejen fyzicky, ale i psychicky. Snášejí se tedy ve výjimečných případech, přispět k tomu může brzká kastrace a společné soužití již od mláďat.

O něco lépe je na tom kombinace samičkaXsamička. Ve většině případů se snášejí dobře, zvláště pokud je možnost společného vyrůstání. Upozorním, že ale i v tomto případě mohou nastat problémy a to zejména v období puberty, kdy si samice musejí ujasnit své postavení ve vaší společné domácnosti. Mohou se dostavit občasné rvačky, které by však měly postupem času zmizet. Vše je  zapotřebí sledovat, aby si samičky neublížily. 

Vůbec nejlepší kombinací je kastrovaný samecXkastrovaná samice. V tomto případě máte téměř vždy jistotu, že společné soužití bude bezproblémové. Upozorním, že v případě samce, je zapotřebí oddělení od samičky ještě následný měsíc od kastrace . Stále je totiž šance, ikdyž malá, že je samec plodný.

Rozdíl mezi VP (výpis předků) a PP (rodokmen)

Na internetu naleznete spousty nabízených králíčků u jejichž plemene si můžete povšimnout zkratek jako je VP či PP. Pokusím se vám přiblížit rozdíl mezi zkratkami, díky čemuž se určitě správně při výběru rozhodnete.

PP- je jediný oficiální dokument, který může být vydán registrovanému chovateli u ČSCH. Králíček musí splňovat standarty plemene a můžete tak i očekávat zakrslý vzrůst zvířete. Je zároveň i zárukou čistokrevného chovu, který by měl být prostý genetických vad.

VP- je obyčejný kus papíru, který si je každý schopen sám doma vymyslet. Vydávají jej většinou o hobby chovy, kde se odchovávají pouze kříženci za účelem zisku.

Rozdíl mezi registrovaným chovatelem a chovnou stanicí

Chovatel chová pro plemeno, tedy pro jeho celkové zlepšení a rozšíření.  V jeho chovu naleznete zvířata s PP se zárukou zakrslého vzrůstu. Má jistý chovatelský cíl. Připouští pouze na nepříbuzných zvířatech, která musí být posouzena na výstavě delegovaným posuzovatelem.  Zároveň musí být členem ČSCH, nebo příslušného chovatelského klubu u kterého, je jeho chov hlídán.

Chovné stanice (CHS) většina lidí v nich vidí záruku kvality, podobně jako je tomu u psů a koček. Ovšem je tomu právě naopak. Chovné stanice jako takové vůbec neexistují (výjimku tvoří chovatelé teddy a sportovních králíků). V takovýchto hobby chovech naleznete křížence a jedná se o obyčejné množírny. Smutné je, že si za taková zvířata množitelé nestydí říci vysoké sumy.  

sKAHMdiCAAabAps-800x450-noPad.jpg.png

Proč NEkupovat ve zverimexu?

Realisticky vám chci ukázat jak tento odporný průmysl za účelem zisku funguje. Králíčci, kteří jsou nabízeni ve zverimexech, pocházejí ve většině případů z velkochovů. Druhým "lepším" dodavatelem jsou domácí množitelé, kteří zvíře do zverimexu přinesou. Kromě toho, že mazlík doroste obřích rozměrů se dostavují zdravotní potíže.

 

Králíčata vyrůstají už odmala v nekvalitních podmínkách, jsou vystavována stresu, krmena levnými výkrmovými granulemi a jsou brzy odstavena od svých matek. Veterinární péči, očkování, či sociální kontakt by jste hledali marně. Toto všechno přispívá hlavně ke vzniku přemnožení kokcidií, které si odnáší většina zverimexových králíčat. V horších případech i infekční rýmu, svrab, dravčíka aj... 

Vše nasvědčuje tomu, že je to pro mláďata nešťastný a smutný start do života. Nutné je však zmínit, že vaší koupí,  ikdyž z lítosti tento průmysl pouze podporujete. Je to jednoduché, nebude poptávka-nebude nabídka. Nepodporujte tento průmysl!

Králíček puberťák

Do dospívání králíčků patří zaručeně i puberta. Pokud máte štěstí, tak to ani nepostřehnete, ale bohužel většina králíčků se v toto období mění na náladová, neposedná a občas i agresivní prasátka. Nástup a délka puberty je individuální dle jedince, začíná přibližně od 4.měsíce do 1.roku života. Každý králíček má jiné projevy a zlozvyky. Často k tomu patří vykonávání potřeby mimo toaletku, hormonální nerovnováha, okusování i případná agrese. Zvláště samičky vám v toto období ukáží svou dominanci a střežení teritoria. Při uklízení klece vám začne vyjíždět po rukách a "bručet". Je důležité být trpělivý, než období puberty přejde, je to zcela normální a králíček jako každé jiné mládě či dítě zlobí. Pokud se zvířátko nezklidní, je na místě zvážení kastrace.

67391863_704613676668607_339757196727078

Okusuje králíček ?

Králíci mají potřebu stále něco okusovat, je to jejich přirozený pud. Bohužel se někdy povede (individuálně dle jedince), že si zvířátko k ohlodávání vybere kus nábytku, zdi, či  koberce. Je potřeba zachovat chladnou hlavu, králíček by totiž tělesnému trestu neporozuměl. Při jeho nepleše se nejvíce osvědčilo změnit tón hlasu a králíčka okřiknout vybraným a krátkým slovem, například "fuj!". Zvíře po čase pochopí, že dělá něco špatně. Proti ohlodávání určitě pomůže, když králíčkovi umístíte do ubikace pár větviček.

Jak se ke králíčkovi chovat první týdny doma?
 

Zvířátko ubytujeme v jeho ubikaci a necháme jej pár dní zvyknout na nové prostředí. Snažíme se chovat tiše a nedělat příliš rychlé pohyby. Králíčka zbytečně netaháme, ale počkáme si, až za námi přijde sám. Nejlepší je otevřít klec, sednout si do prázdné, uzavřené místnosti a vyčkávat na jeho dobrovolný příchod. Pokud chceme králíčka vrátit zpět do klece, rozhodně jej nehoníme po bytě. Doporučím i prozatím odstranit veškeré domečky z králíčkovo ubikace, měl by tendenci se do nich před vámi schovávat. Se zvířátkem je potřeba mít nemalou trpělivost, důvěra mezi vámi se bude budovat po celý život. Takový příchod na každé vaše zavolání, či dobrovolné zvednutí a mazlení chce čas!

Mohu odjet na víkend pryč?

Máte naplánovaný víkend na chatě s rodinou a nemáte možnost králíčka vzít sebou. Nabízí se otázka, vydrží to zvířátko doma samo? Jak to bude s krmením? Králíček samozřejmě víkend o samotě vydrží, problém hledáme spíše ve stravě. Králíček má velmi citlivé a ojedinělé zažívání.

Většinou to, co mu v jeden den dáte (ikdyž je toho velké množství) během jednoho dne sežere. Pro správné trávení zvířete je zapotřebí, aby měl neustálý dostatek tráveniny ve střevech. Trávenina je dál posouvána nově přijmutou potravou. V případě toho, že má králíček prázdný žaludek dochází až k samotné nekróze trávicího traktu, postupně se i zpomaluje peristaltika (pohyb) střev, která nejsou schopna potravu posouvat dál. Vše snadno zkončí i smrtí, z toho vyplívá, že jakákoliv hladovka je pro králíčka velmi nebezpečná! Vyplatí se tedy raději poprosit rodinu, či sousedy, aby vám ušáčka nakrmili.

KRÁLÍČEK


🐰děti po pár týdnech omrzím

🐰bojím se hluku

🐰možné alergie u dětí i dospělých
🐰umím rozkousat kabely i nábytek
🐰výdaje (kvalitní krmivo, veterinář, výbava)
🐰nemůžete si odjet na dovolenou a nechat mě doma
🐰nenaučím se hned chodit na záchůdek
🐰potřebuji prostor a denně běhat

Nejsem hračka, ale kamarád až na dobu 10ti let. TLAPKU NA TO!🐾

67793118_432034937494752_653261688466204
bottom of page